Forum Discuţii juridice Traduceri Conþinut ºtampilã traducãtor
Discuție deschisă în Traduceri

Conþinut ºtampilã traducãtor

buna seara!
am primit autorizatia de traducator si as dori sa va intreb daca stampila trebuie sa contina cif-ul, luand in considerare faptul ca trebuie sa ma inregistrez la tribunal unde imi cere stampila. Stampila se face pe baza autorizatiei, dar nu am inca cif, dupa inregistrarea la tribunal urmand sa solicit si ciful.
De altfel am mai vazut stampile de traducatori, care nu contin cif-ul, doar nume, cnp, limbile autorizate.
multumesc pentru raspuns
Stampila traducatorului autorizat trebuie sa contina:
- traducator autorizat
- limba/limbile
- numele si prenumele
- nr. autorizatie
- CNP
Sunt voci care sustin ca ar trebui mentionat si Ministerul Justitiei: "Autorizatie nr.... elib. de Ministerul Justitiei" dar nu am gasit o lege care sa reglementeze forma si continutul stampilei in mod expres pentru traducatori.Cert este ca eu folosesc o stampila cu datele mentionate mai sus si nimeni nu a contestat continutul.
In ceea ce priveste CIF-ul, acesta este un cod unic, atribuit de Administratiile Fiscale Teritoriale, persoanelor juridice, asociatiilor familiare si persoanelor fizice care desfasoara activitati comerciale si este folosit la identificarea contribuabilului inregistrat la fisc.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator